Zoeken

Routekaart nieuwe zorginitiatieven

Woonzorginitiatief starten in Drenthe?

Bent u van plan om een woonzorginitiatief te starten in Drenthe? Dan staat op deze pagina een werkwijze voor het maken van de juiste afspraken in het zorglandschap van onze provincie. De stappen zijn voor zowel nieuwe initiatieven, als bestaande organisaties die op een nieuwe locatie een woonzorginitiatief willen starten.

 

We kennen elkaar

Naoberschap is belangrijk in Drenthe, dus zoeken we elkaar hier graag op. Korte lijnen en goede afstemming komen de kwaliteit van zorg en samenwerking namelijk ten goede. Onderstaande instellingen hebben samen gekeken wat nodig is voor de opzet van uw woonzorgvoorziening.

 

Start uw route in Drenthe

Wie is uw doelgroep? Welk type woonvorm biedt u aan? Wat is uw visie op zorg? Kent u de wet- en regelgeving? En heeft u bijvoorbeeld al nagedacht over een bedrijfsplan of organisatievorm? Deze en andere vragen beantwoordt u op de route. Op de ‘Routekaart voor nieuwe zorginitiatieven in Drenthe’ hebben we voor u op een rijtje gezet welke stappen nodig zijn voor een goede start van uw woonzorginitiatief.

 

In het bestuurlijk VDG overleg Gezondheid en Welzijn van 14 maart 2024 is er een positief besluit genomen om de routekaart voor nieuwe woonzorg initiatieven in te voeren en als gemeente de terugmeld functie te vervullen, mochten zich problemen voordoen. Een concreet voorbeeld hiervan is dat huisartsen soms onzeker zijn over hun bekwaamheid en bevoegdheid om zorg te bieden aan patiënten met een zware WLZ-indicatie of complexe problematiek, terwijl dit wel de verwachting is bij nieuwe woon-zorglocaties. Helaas bereiken deze signalen niet altijd de gemeente die vergunningen verleent aan dergelijke initiatieven, waardoor de communicatie langs elkaar heen loopt.

 

Doormiddel van de handreiking streven we ernaar om vooraf een goede afstemming te bereiken voor de start/opening van een woonzorg locatie (zodat er goede werkafspraken op papier komen en iedereen weet wie welke verantwoordelijkheid heeft. Want dat we allemaal een verantwoordelijkheid hebben, zien wij zeker in).

 

Bekijk de ‘Routekaart nieuwe zorginitiatieven’

  1. Zorgkantoor

U gaat in gesprek met Zorgkantoor Drenthe van Zilveren Kruis, de inkoper van de zorgverzekeraar. Zij helpen bij het slimmer en efficiënter organiseren van zorg. Het Zorgkantoor contracteert nieuwe zorgaanbieders, zoals u. Dat doen ze drie keer per jaar.

Samen met het Zorgkantoor gaat u aan de slag met onder andere de randvoorwaarden, het beoordelingsproces en een integriteitstoets. Ook zorgt u dat de financiën op orde zijn. Kijk voor het proces en de inhoud op Nieuwe zorgaanbieders – Zilveren Kruis Zorgkantoor

  1. Gemeente

Maak ook een afspraak bij de gemeente waar u van plan bent om de woonzorglocatie te vestigen.

Als een gemeente het heeft over woonzorginitiatieven, dan wordt een clustering van woningen, appartementen of studio’s bedoeld waar u zorg en ondersteuning levert. De gemeente is verantwoordelijk voor een dekkend aanbod van passende ondersteuning (Wmo).

  • Bestemmingsplan en Bouwvoorschriften

De gemeente toetst of het initiatief voldoet aan het bestemmingplan en bouwvoorschriften. Ook wordt gekeken naar brandveiligheid en andere landelijke wetgeving om vergunningen te kunnen verlenen.

  • Woonzorgvisie

In de woonvisie van een gemeente wordt het gemeentelijk beleid over wonen en zorg vormgegeven. Hierin staan doelstellingen beschreven op het gebied van wonen, leefbaarheid, welzijn en zorg. Ook is terug te lezen welke ontwikkeling op het gebied van zorg gewenst is binnen de gemeente.

  • Toetsingskaders

Om te toetsen of uw woonzorginitiatief past in de gemeente, hebben sommige gemeenten een toetsingskader ontwikkeld, in aansluiting op de woonzorgvisie van de gemeente. Hierin wordt onder andere gekeken naar draagvlak en draagkracht in een wijk. Andere zaken die binnen een toetsingskader aan bod kunnen komen, zijn: de kwaliteit van zorg, veiligheid en clustering.

  • Draagkracht en draagvlak in de wijk

Om te bepalen of het zorginitiatief voldoende draagkracht heeft binnen de gemeente, bekijkt de gemeente per woonzorginitiatief naar de (samenstelling van) doelgroep, schaalgrootte, veiligheid, andere zorginitiatieven die al gevestigd zijn in de wijk en op de beoogde locatie(s) van het zorginitiatief. Er wordt bijvoorbeeld gekeken of het pand geschikt is voor de doelgroep. Een oud pand met smalle hallen en veel drempels is niet geschikt voor een doelgroep die afhankelijk is van een rolstoel.

Daarnaast kan het zijn dat u als initiatiefnemer gevraagd wordt om zelf actief aan de slag te gaan met de acceptatie in de wijk.

  • Spreiding en capaciteit

In het toetsingskader wordt vaak ook de clustering van zorg nader bekeken. Vaak mag er geen sprake zijn van clustering van meerdere zorg- en opvanglocaties in één deel van de gemeente, tenzij de doelgroep hierom vraagt.

  • WMO-taken

De gemeente is verantwoordelijk voor een dekkend aanbod van passende zorg en ondersteuning vanuit de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Er kan bij een nieuw initiatief ook gekeken worden naar de draagkracht van de gemeente. Het huisvesten van (grote) groepen mensen die naar verwachting langdurig aanspraak maken op de WMO, Participatiewet, jeugdwet, of een uitkeringen zoals de Wajong, kan de draagkracht van de gemeente overstijgen.

Kijk voor contactgegevens of meer informatie per gemeente:

  1. Huisartsenzorg

U neemt contact op met de door u gewenste huisartspraktijk om de inzet voor de basis medische zorg te organiseren. U gaat in overleg met Dokter Drenthe, regio-organisatie voor Drentse huisartsenzorg om ook de inzet voor de avond-, nacht- en weekenduren te organiseren. Samen de huisartspraktijk en met Dokter Drenthe, zorgt u ervoor dat er huisartsenzorg beschikbaar is voor de nieuwe bewoners.

Dit resulteert in een modelsamenwerkingsovereenkomst met werkafspraken over onder andere beschikbaarheid van zorg overdag en in de avond-, nacht- en weekenduren, de inzet van de huisartsenspoedpost en samenwerking met dagbesteding, welzijnswerk en verpleegkundige zorg.

Ook denkt Dokter Drenthe mee over de financiering van de patiëntenzorg, het patiëntenpopulatieprofiel en de dienstverlening van de zorginstelling.

Contact – Dokter Drenthe

  1. Dienstverleningsafspraken m-et collega-zorginstellingen

Als nieuw woonzorginitiatief maakt u met regionale partners kennis. U maakt afspraken over de juiste zorg op de juiste plek. Uw nieuwe woonzorginitiatief heeft overleg met een Verpleeghuis, Verzorgingshuis of Thuiszorg (VVT)-instelling of Wet Langdurige Zorg (WLZ)-instelling voor ouderenzorg of met Verstandelijk Gehandicapten (VG) zorg om afspraken te maken over de inzet van Arts VG of Specialist Ouderengeneeskunde voor consultatie en de medische zorg in complexe zorgsituaties. Ook onderzoekt u de samenwerking met en de inzet van expertises voor de patiënten met verschillende complexe zorgvragen met de regionale WLZ-instellingen.

Overleg met een Verstandelijk Gehandicaptenzorginstelling kan via poli@vanboeijen.nl of 0592-305424

Overleg met een ouderenzorginstelling voor de samenwerkingsafspraken kan via de grote WLZ-instellingen in de regio; Interzorg, Icare, ZG Drenthe, Dignis in Noord-Drenthe. Treant Care, NNcZ en Tangenborgh in Zuidoost Drenthe en in Zuidwest Drenthe de Noorderboog.

U werkt toe naar een modelovereenkomst waarin de werkafspraken worden vastgelegd.
We vragen u de bevindingen en informatie over de samenwerkingsafspraken, met naam van de contactpersonen van de instellingen, delen met de toekomstige samenwerkingspartners.

Werkafspraken

Het maken van werkafspraken met bovengenoemde partijen is belangrijk voor zowel nieuwe initiatieven, als voor bestaande organisaties die op een nieuwe locatie een woonzorginitiatief willen starten.

Als initiatiefnemer heeft u zelf de verantwoordelijkheid om afspraken te maken met de verschillende partijen én om wederzijds te informeren.

Mocht het initiatief geen doorgang kunnen vinden, dan informeren de betrokken partijen elkaar over de genomen beslissing.